Nawyki finansowe, przez które tracisz pieniądze

4 min.

16.05.2023

05.06.2023

Ciągłe wzrosty cen i kosztów życia sprawiają, że coraz trudniej jest oszczędzać pieniądze. Niezależnie od możliwości budżetowych oraz ogólnej kondycji finansowej są pewne nawyki, które przeszkadzają w budowaniu kapitału, a tym samym marnują nasze pieniądze! Czego unikać, aby – nawet przy ograniczonym budżecie – systematycznie oszczędzać pieniądze i budować swoje poczucie bezpieczeństwa?

Nie widziana od ponad 20 lat – bardzo wysoka inflacja.

Brak kontroli nad budżetem domowym

Robienie zakupów spożywczych bez planu, marnowanie jedzenia, spontaniczne wypady ze znajomymi na miasto czy nieuwzględnianie w budżecie okresowych dodatkowych kosztów tj. ubezpieczenie samochodu to zabójstwo dla Twojego portfela! Podstawą do uzyskiwania nadwyżek finansowych jest głębokie zrozumienie swoich zachowań konsumenckich, a także realnych potrzeb i odróżnienie ich od zachcianek oraz zakupów pod wpływem emocji.

Jak łatwo kontrolować domowy budżet?

  • Prowadź historię zakupów. To bardzo prosty (ale jak ważny!) krok do osiągnięcia stabilizacji finansowej. Analizując historię wydatków możemy łatwo przewidzieć, ile pieniędzy będziemy wydawać w kolejnych miesiącach i jakie usługi czy produkty pochłaniają większą część domowego budżetu. 
  • Planuj i weryfikuj. Raz w miesiącu przeanalizuj swoje wydatki i sporządź plan na kolejny miesiąc. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz, gdzie uciekają Twoje pieniądze i czy jesteś w stanie odkładać więcej, rezygnując z jakichś wydatków bez radykalnego obniżania standardu życia. Dodatkowo zyskasz motywację, aby zrezygnować z wydatków, które nie były uwzględnione w planie.
  • Rób listy zakupów. Pewnie nie raz już słyszałeś o tym, że zakupów spożywczych nigdy nie powinno się robić głodnym. Jeżeli chcesz zadbać o swój domowy budżet, zacznij planować posiłki i kupować produkty, których w danym tygodniu realnie potrzebujesz. Skorzysta na tym zarówno matka natura, jak i Twój… portfel.
  • Planuj duże wydatki. Wymiana sprzętu AGD, zakup ubezpieczenia OC, remont łazienki – to sytuacje, które generują spore koszty, ale… są w miarę przewidywalne. Warto planować zawczasu takie wydatki i uwzględniać je w długoterminowych planach finansowych. W ten sposób zawczasu możemy odłożyć stosowne pieniądze na dany cel.

Wbrew pozorom kontrolowanie domowego budżetu i wydatków może być naprawdę proste! Z pomocą przychodzą wyciągi z banków oraz arkusz kalkulacyjny, a dla wytrwałych – kartka i długopis! W Internecie znajdziesz również stworzone do tego narzędzia i aplikacje na telefon.

Trzymanie oszczędności na nisko oprocentowanych rachunkach

Masz już nieco oszczędności, ale trzymasz je na zwykłym rachunku ROR lub koncie oszczędnościowym? To duży błąd! W przypadku poduszki finansowej czy pieniędzy na tzw. czarną godzinę faktycznie warto jest lokować środki tak, aby można było je szybko podjąć w razie wypadku. Lepszym rozwiązaniem byłyby jednak krótkoterminowe lokaty bankowe, które mają zwykle wyższe oprocentowanie. Nic nie wskazuje na to, aby inflacja miała w najbliższym czasie odpuścić – rób więc wszystko, aby Twoje finanse traciły na tym jak najmniej.

Inna pułapka, w którą często wpadamy to brak dywersyfikacji w lokowaniu pieniędzy. Jeden rachunek w banku czy jedna lokata nie załatwią sprawy. Pieniądze warto lokować w różnych miejscach i – aby robić to świadomie – warto poznać jak najwięcej możliwości!

Gdzie można odkładać zaoszczędzone pieniądze?

  • Krótkoterminowe i długoterminowe lokaty bankowe;  
  • Polisy oszczędnościowe – ubezpieczenie z UFK sprawdzi się u osób, którym zależy na zgromadzeniu określonego kapitału, ale mają problem z systematycznością. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni produkt z dopasowaną do Twoich potrzeb strategią inwestycyjną i ustawisz przelew stały na określoną w umowie kwotę. Dzięki opłacaniu składki pieniądze będą odkładać się niemal same.
  • IKE i IKZE – te rozwiązania sprawdzą się u osób, które chcą oszczędzać długoterminowo, np. na emeryturę i chcą skorzystać z ulg podatkowych. Stopa zwrotu w przypadku IKE i IKZE zależy od tego, gdzie założymy sobie te konta emerytalne. Do wyboru mamy m.in. banki, domy maklerskie oraz towarzystwa ubezpieczeniowe.
  • Akcje i obligacje – tu wchodzimy już w tematykę inwestycyjną, ale warto wiedzieć, że obecnie nie potrzeba wielu środków finansowych czy bardzo specjalistycznej wiedzy, aby zacząć swoją przygodę z inwestowaniem.  
Myślisz, że jesteś mistrzem oszczędzania? Sprawdź!
Sprawdź się i weź udział w konkursie z cennymi nagrodami. Po teście zobaczysz swój indywidualny wynik na naszej stronie, Badanie trwa 3 minuty!
Wypełnij test

Podejście w stylu: „Jakoś to będzie”

Życie z dnia na dzień w obecnych czasach dla wielu osób wydaje się jedynym rozwiązaniem, aby zachować resztki zdrowia psychicznego i pogody ducha. Zewsząd bombardowani jesteśmy złymi wiadomościami. A to wojna, a to choroby, katastrofa klimatyczna, galopująca inflacja i widmo recesji – nic dziwnego, że coraz częściej rezygnujemy ze swojej sprawczości na rzecz myślenia, że jakoś to będzie.

Niestety taki styl życia, gdy wejdzie nam w nawyk może kosztować nas sporo pieniędzy! Przygotowując się na realne zagrożenia zawczasu, możemy uchronić się przed utratą majątku i wpadnięciem w długi. Jak tego uniknąć? Dobrą praktyką jest m.in. ubezpieczenie swojego kredytu hipotecznego na wypadek zdarzeń, które trudno przewidzieć, ale są prawdopodobne, np. utrata pracy, długotrwała choroba, nieszczęśliwy wypadek. Ubezpieczając swoje zobowiązanie zniwelujesz ryzyko utraty domu/mieszkania, a przy tym zapewnisz sobie większy komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.

Brak celu finansowego i długoterminowego planu

Oszczędzanie dla samego oszczędzania ma niewiele sensu i jest zdecydowanie trudniejsze. O wiele więcej motywacji do świadomego zarządzania swoim budżetem zyskasz, jeśli zrozumiesz, dlaczego to robisz. Być może chcesz zyskać więcej poczucia bezpieczeństwa, dzięki zbudowaniu poduszki finansowej na rok? A może marzysz o własnym mieszkaniu? Chcesz podróżować na emeryturze? Znajdź cel, który zmotywuje Cię do długoterminowego oszczędzania i zastanów się, w jaki sposób możesz go osiągnąć.

Duże cele potrzebują solidnego planu. Podziel go na mniejsze zadania (tzw. cele operacyjne) i osadź w czasie. Na przykład, jeśli zależy Ci na uzbieraniu wkładu własnego ustal najpierw jakiej kwoty potrzebujesz i w jakim czasie musisz ją uzbierać (np. 50 000 w dwa lata). Następnie określ, ile pieniędzy musisz odkładać każdego miesiąca, aby zrealizować swój cel. Jeżeli Twój budżet nie pozwala na wygenerowanie każdego miesiąca takiej sumy pieniędzy, zastanów się, jak możesz zwiększyć swoje dochody. A może poszukasz sposobu jak zainwestować swoje środki, aby uzyskać większą stopę zwrotu? 

Wypisz wszystkie czynności, jakie musisz wykonać, aby osiągnąć swój finansowy cel i ustal kolejność. Dzięki temu w łatwy sposób będziesz mógł monitorować, czy Twoje działania przynoszą pożądane rezultaty, a ich osiągnięcie stanie się łatwiejsze.

Nieinwestowanie nadwyżek finansowych

Gdy dojdziesz już do momentu, w którym Twoja sytuacja finansowa będzie stabilna – czego serdecznie Ci życzymy – nie zapomnij o inwestowaniu swoich nadwyżek finansowych. Niech Twoje pieniądze pracują na Ciebie! 

Pasywne inwestowanie to długoterminowa (można powiedzieć, że wieloletnia) przygoda, która – choć obarczona ryzykiem – może zagwarantować Ci wyższe niż produkty oszczędnościowe stopy zwrotu. 

Co musisz zapamiętać
  • Nawyki finansowe, które mogą wpędzić nas w kłopoty finansowe to m.in. brak kontroli nad budżetem domowym, brak celu finansowego i lekkomyślny stosunek do przyszłości.
  • Przy wysokiej inflacji nieinwestowanie zgromadzonych środków naraża nas na straty finansowe.
  • Zaoszczędzone pieniądze warto lokować m.in. na IKZE i IKE, polisy oszczędnościowe, krótkoterminowe i długoterminowe lokaty oraz w akcje i obligacje.
Nawyki finansowe, przez które tracisz pieniądze
Autorem artykułu jest Natalia Wojtuń
Wpis dodany 16 maja 2023 roku